Bakan Numan Kurtulmuş’tan çok sert fındık açıklaması

Bakan Numan Kurtulmuş'tan çok sert fındık açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Ordu Valiliği'nde gazetecilere fındıkla ilgili açıklama yaptı. Daha gazeteciler fındığı sormadan kendisi açıklama yapan Numan Kurtulmuş, fındıkla ilgili olarak ilk kez detaylı ve sert açıklamalarda bulundu.

21 Eylül 2017 - 14:24

 

 
Fındık piyasasını çok yakından takip ettikleri belirterek, fındık üzerinden siyasi ve ticari rant elde etmek isteyenlerde olduğunu vurgulayan Numan Kurtulmuş,  "Ordu'ya gelmişken fındıkla ilgili konuşmadan olmaz. Gazeteci arkadaşlar gözümün içine bakıyor. Fındık konusunu ben ve arkadaşlarım günü gününe takip ettiğimizi, gerekli müdahaleleri günü günü yapmaya gayret ettiğimizin, altını çizerek ifade etmek istiyorum. Fındıkta bir fiyatı oluşturan özel sektör. Ne yazık ki özellikle bu yıl bazıları fındık üzerinden siyasi ve ticari rant elde etme peşinde koşuyor. Bunun farkındayız. Bu süreçlerde biz devlet olarak üzerimize düşen sorumluluğu hükümet olarak yerine getirmeye gayret ediyoruz. Tarım Bakanımız önce fiyatları açıkladı, arkasından alımlar başlamasıyla birlikte sahadaki bazı gelişmeler üzerine çürük oranını yüzde 3'ten yüzde 5'e, çatlak oranını yüzde 2'den yüzde 7'ye çıkardı. 20 Eylül itibariyle Ordu ilimizde 60 milyon liralık alım yapıldı" dedi.

Piyasadaki tekelci, randiyecilerin heveslerini kursağında bırakmak için Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) bütün fındığı alacağı açıklaması yaptığını, fındık piyasasını çok ciddi şekilde takip ettiklerini de ifade eden Numan Kurtulmuş, "Serbest piyasada oluşan bir fındık piyasası var. Ayrıca Alan Bazlı destek ödenen bir politikamız var. Bugüne kadar 840 milyon lira Alan Bazlı Gelir Desteği ödemesi verildi. Fındıkta kısa vadede bu yıl yapılabilecek olan adımlar atıldı.  Türkiye'nin en önemli stratejik ürünlerinden birisi fındık. Fındıkta fiyatın Türkiye'de oluşması için hazırlıklarımızı gayretli bir şekilde sürdürüyoruz. Orta vadede sonuç alabilecek bazı işler olduğunu da hepimiz biliyoruz. Kimse bunun üzerinden siyasi ve ticari rant elde etmeye kalkmasın. Teferruatını bana söyletmeyin. Ama bu çerçevede fındık piyasasının ciddi bir şekilde takip ettiğimizi de bilmenizi isterim. Vatandaşımızın çektiği sıkıntıları biliyoruz. Bunların önlenmesi içinde gayret sarf ediyoruz. Bu seneki alımlar bittiğinde oturup fındık stratejisi üzerinde de uzun uzun kafa yormamız gerekiyor" şeklinde konuştu. Kaynak: OrduTakip.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pro-Beach Tour ilk kez Ordu’da !
Pro-Beach Tour ilk kez Ordu’da !
Belde Evler Standı Göz Doldurdu
Belde Evler Standı Göz Doldurdu