Türkiye'nin ilk stad oteli Ordu'da olacak

Ordu ilinde 22 bin kişilik seyirci kapasiteli ve 103 milyon TL’ye mal olması beklenen yeni stat, Türkiye’nin içerisinde oteli bulunan ilk stadı olacak.  Kaba inşaatı yüzde 70 tamamlanan yeni Ordu Stadının Haziran ayında hizmete açılması bekleniyor.

Türkiye'nin ilk stad oteli Ordu'da olacak
30 Kasım 2017 - 23:47

Ordu ilinde 22 bin kişilik seyirci kapasiteli ve 103 milyon TL’ye mal olması beklenen yeni stat, Türkiye’nin içerisinde oteli bulunan ilk stadı olacak.  Kaba inşaatı yüzde 70 tamamlanan yeni Ordu Stadının Haziran ayında hizmete açılması bekleniyor.

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz yaptığı açıklamada, yeni stat projesinin 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde söz verdikleri mega projeler arasında yer aldığını söyledi. Gençlik ve Spor Bakanlığının yatırım programında olan, 103 milyon TL bütçeli stadın Durugöl Spor Tesislerinin bulunduğu alanda inşa edildiği bilgisini veren Başkan Enver Yılmaz, "Stadı yapacak olan firma, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yeni Ordu Stadı, 22 bin seyirci kapasiteli olacak ve 53 bin 952 metrekare alan üzerine inşa edilecek" diye konuştu.

 

GELİRİ SPORTİF FAALİYETLERDE KULLANILACAK

 

Spor kompleksi olarak inşa edilecek yeni stadın Haziran ayında tamamlanarak 2018-2019 futbol sezonunda hizmet vermeye başlayacağını belirten Başkan Yılmaz, "Gelirini sportif faaliyetlerde harcamak üzere, yeni stadın deniz tarafındaki bölümünü otel olarak kullanmayı hedefliyoruz. Stadın ilimize kazandırılmasında katkısı olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'a ve hükümetimize teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni stadımız Ordu’muza ve tüm sporseverlere hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

 

STADIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 

Doğal çim sahası 105x68 metre ebatlarında sulu sistem ve alttan ısıtmalı olacak statta, 4 adet sporcu soyunma odası, soyunma odalarından da ulaşılabilen, her soyunma odası için ayrı ortalama 150 metrekarelik ısınma salonları, bay ve bayan hakemler için ayrı soyunma odaları, sporcu revir ve doping kontrol odaları, ev sahibi ve misafir sporcular için ayrı mescit ve abdesthanelerin yanı sıra 100 kişilik basın toplantı salonu, sporcu ve protokol röportaj alanları, UEFA, FIFA, federasyon ve işletme ofisleri, 202 kişilik masalı ve masasız basın tribünü, basın fuayesinden ulaşılan çalışma salonu, televizyon-radyo canlı yayın odaları ve panoramik stüdyo bulunacak.

 

Üç farklı protokol ağırlama salonu, 262 kişilik protokol tribünü ve biri başkanlık locası olmak üzere toplam 25 locanın yer alacağı stadın diğer teknik özellikleri ise şu şekilde:

 

Kurumsal, standart, UEFA Club ve misafir seyirci olmak üzere farklı seyirci grupları için fuaye alanları ile bu alanlarda ulaşılabilen yeterli sayıda ıslak hacim ve mescit, farklı tribünlerde olmak üzere 84 kişilik engelli ve 84 kişilik refakatçi seyirci tribünü, takım mağazası, kiralanabilir alan, kafeterya, teraslı, aynı çekirdekli, saha ve deniz manzaralı 2 restoran alanı, ayrı çekirdekle ulaşılabilen bay ve bayan soyunma odaları, vitamin bar ve dinlenme alanına sahip 2 antrenman salonu, bireysel antrenmanlar için 10 salon, 3 adet misafir seyirci, 12 adet ev sahibi seyirci için bilet gişesi, 428'i kapalı ve 126'sı açık olmak üzere toplam 554 araçlık otopark, 5 araçlık canlı yayın araç otoparkı, 11 araçlık engelli seyirci otoparkı, stadyumun farklı bölümlerinde 26 merdiven ve 16 asansör.